Projektowanie ekonomiczne to projektowanie efektywne, z
uwzględnieniem kosztów realizacji i opłacalności inwestycji.
PROJEKTOWANIE EKONOMICZNE

WARTOŚĆ POTENCJALNA

Oto przypadek modelowy 1:

Inwestor kupuje działkę za 2 mln złotych, projektuje na niej 20 mieszkań, których budowa ze wszystkimi kosztami kosztuje go 3 mln złotych. Potem sprzedaje te mieszkania za 6 mln złotych. Cieszy się, zarobił 1 mln.

Po drodze zamówił projekt, a projektant skutecznie przekonał go, że więcej mieszkań się na działce w sposób sensowny nie zmieści. Dlaczego miałby nie wierzyć ? A co by było, gdyby jednak dało się na działce zmieścić 30 mieszkań i to w sposób sensowny ? Działka 2 mln złotych, budowa 4,5 mln złotych, sprzedaż 9 mln. Zysk 2,5 mln złotych.

Te 2,5 mln nazywam wartością potencjalną, stracone 1,5 mln wartością utraconą.

Przypadek modelowy 2:

Inwestor buduje budynek biurowy o powierzchni 6000 m2. Z tego 4500 m2 to lokale biurowe, które sprzedaje 7000 zł/m2, czyli za 31,5 mln złotych. A co by było, gdyby dało się inaczej zagospodarować te 6000 m2 ? Inny układ wewnętrzny, wyrzucenie jakiejś niepotrzebnej klatki schodowej, redukcja korytarzy, inne rozwiązanie ewakuacji p.poż., no w każdym razie okazuje się, że mamy 5100 m2 lokali na sprzedaż. Zarabiamy w uproszczeniu 35,7 mln złotych. Różnica 4,2 mln to wartość utracona.

To wszystko jest w rękach projektantów ! Inwestor śpi spokojnie i nigdy nie wpadnie, że mógł wszystko poprowadzić inaczej. Co więcej, jeśli pokazać mu, że mógł to zrobić – często nie uwierzy. To zasada konsekwencji lub jak to też inaczej nazwą psycholodzy.

Przewaga emocji nad logiką jest zwykle ogromna – proszę wyobrazić sobie kogoś, kto wydał kilkaset tysięcy na projekt ze wszystkim branżami i nagle ktoś uświadamia mu błędy leżące u podstaw projektu. Że, jeśli mógłby zarobić 10 zamiast 5 mln, logika wskazuje, że opłacałoby mu się wyrzucić wszystko do kosza i zacząć od nowa, nawet przedłużając inwestycję o pół roku czy rok.