Projektowanie ekonomiczne to projektowanie efektywne, z
uwzględnieniem kosztów realizacji i opłacalności inwestycji.
PROJEKTOWANIE EKONOMICZNE

POWIERZCHNIA STRACONA

Czym jest powierzchnia komunikacji w budynku ? Zazwyczaj jest to powierzchnia niechciana. Na przykład w architekturze mieszkalnej – niezbędna, żeby dostać się do lokalu, ale im jej mniej, tym deweloper bardziej się cieszy, bo trzeba za nią zapłacić, a sprzedaje się tylko lokale. Jest to więc czysty, niechciany koszt. Powierzchnia ta jest jednak dla budynku niezbędna i ważna, tworzy też często jego charakter.

Powierzchnia komunikacji to nie tylko powierzchnia korytarzy doprowadzających nas do lokalu. To również powierzchnia wewnętrzna w pomieszczeniu, służąca zaspokajaniu naszych potrzeb – np. korzystania z biurka, łóżka czy szafy. W pomieszczeniu sklepu – doprowadzająca nas do półek z towarem. Tą przestrzeń, architekt świadomie lub nie, kształtuje projektując pomieszczenie.

Sztuka polega na tym, by powierzchni komunikacji było jak najmniej. Każdy metr kwadratowy wybudowany ponad to, co jest nam niezbędne dla wygodnego dojścia tam, gdzie chcemy i potrzebujemy, jest powierzchnią straconą. A powierzchnia stracona to realnie stracone nasze pieniądze. Można sobie przyjąć, ile kosztuje 1 metr kwadratowy naszej inwestycji, załóżmy, że 3000 zł. Mnożymy 3000 przez, dajmy na to 10 m2 niepotrzebnego korytarzyka i mamy 30.000 zł. No i oczywiście trzeba tę powierzchnię ogrzać, oświetlić, posprzątać, remontować – to koszty na przyszłość.

Poniżej przykład dwóch pomieszczeń, w których potrzebujemy umieścić łóżko, biurko i szafę. Każdy ze sprzętów wymaga powierzchni obsługi. Umiejętne ukształtowanie pomieszczenia, wejścia do niego i ustawienia mebli, może umożliwić nałożenie się stref obsługi (komunikacji), a tym samym redukcję powierzchni pomieszczenia, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. W jednym przypadku to samo mieści się na 9,43 m2, w drugim na 6,80 m2.

I jeszcze jeden przykład, pomieszczenie w piekarni, służące ekspedycji towaru. W pierwszej wersji, od której wyszliśmy (życzenie Inwestora), mamy pomieszczenie ekspedycyjne, gdzie towar jest dzielony, osobno korytarz, którym przenosi się towar do poszczególnych boksów, gdzie jest odbierany przez samochody dostawcze. W wersji drugiej, zaproponowano układ komunikacji dwufunkcyjnej. Dzięki poszerzeniu korytarza, obsługuje on nie tylko komunikację do boksów, ale również komunikację wewnętrzną pomieszczenia ekspedycji. Mamy więc tę samą powierzchnię komunikacji wykorzystaną dwukrotnie, co pozwoliło na oszczędność 76 m2. Zabieg prosty, a przynosi (przyjmując średnie koszty realizacji) oszczędność rzędu 200 tys.zł.